Zdrowy zamiennik kawy – herbata Matcha

Już od pewnego czasu wiemy, że kawa w dużej ilości nie do końca korzystnie wpływa na nasze zdrowie, ale jeżeli nie wyobrażasz sobie poranka bez pobudzającej Cię do działania gorącej filiżanki, koniecznie przeczytaj ten artykuł.

Zielona herbata znana jest zapewne większości z nas, ale od niedawna głośno zrobiło się o jej sproszkowanej wersji zwanej herbatą Matcha. Dlaczego stała się tak popularna? Naukowcy nazywają ją najzdrowszą i najbogatszą odmianą zielonej herbaty i przekonują, że jest ona skarbnicą antyoksydantów, które zapobiegają rozwojowi m.in nowotworów, chorobom układu krążenia i cukrzycy oraz wspomagają proces odchudzania. Jest ona bogata w witaminy i składniki mineralne takie jak: błonnik pokarmowy, Katechin (przeciwutleniacz) – który ma działanie przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe, kofeine, L-theanine, beta karoten, cynk, potas, wapno, sodę, żelazo, oraz witaminy z grupy B, A, E, i C.

Jedna filiżanka herbaty Matcha odpowiada wartościami odżywczymi 10 filiżanek zwykłej zielonej herbaty i dostarcza niemalże taką samą ilość kofeiny co 1 filiżanka kawy. Natomiast kofeina zawarta w Matchy jest tak zwaną zdrową kofeiną o nazwie L-teanina. Dzięki niej energia dostarczana jest nam stopniowo, co pozwala uniknąć nagłego spadku siły, w przeciwieństwie do małej czarnej. Jednak, aby uzyskać taki efekt należy dopilnować czasu jej parzenia, który musi wynosić od 2-3 minut, gdy przekroczymy ten czas uzyskamy odwrotny efekt, mianowicie zadziała ona na nas odprężająco.

Nie możemy zapomnieć, że Matcha to także świetny sposób na odchudzanie, a to dzięki zawartości związku o nazwie EGCG, który znacznie wpływa na poprawę metabolizmu. Należy jednak pamiętać, że samo picie herbaty Matcha nie wystarczy do zrzucenia wagi, może jedynie wspomóc odchudzanie.

Kolejną zaletą herbaty Matcha jest obniżenie „złego” cholesterolu i poziomu ciśnienia.
Musimy jednak pamiętać, że w każdym wypadku należy zachować umiar, ponieważ picie dużej ilości jakiejkolwiek zielonej herbaty może niekorzystnie wpłynąć na funkcjonowanie wątroby.

Herbata Matcha dostępna jest obecnie w wielu sklepach ze zdrową żywnością oraz w sklepach internetowych, niestety minusem tej herbaty jest dość wysoka cena, jednak eksperci zapewniają, że warto jest w nią zainwestować. Przy zakupie herbaty Matcha należy pamiętać, że występują jej dwa rodzaje japońska i chińska. Dietetycy polecają japońską wersję, gdyż jest ona tak zwaną „oryginalną” wersją i to właśnie ona jest bogata we wszystkie niezbędne antyoksydanty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *