Wszechstronne działanie zielonej herbaty

Zielona Herbata została odkryta w Chinach około 5000 lat temu, dziś jest najpopularniejszym i najbardziej cenionym napojem na świecie. Zielona herbata to jeden z najczęściej polecanych sposobów na odchudzanie bez negatywnych efektów, ale ma jeszcze wiele innych właściwości.

1. Pomaga w odchudzaniu

Zielona herbata zawiera kofeinę, która znana jest ze swojej zdolności do przyspieszenia termogenezy – biologicznego procesu mającego wpływ na spalanie kalorii.

2. Pomaga w walce z cholesterolem

W 2012 roku w American Journal of Clinical Nutrition opublikowano artykuł zawierający tezę, iż osoby pijące co najmniej 5 kubków zielonej herbaty dziennie mają mniejsze ryzyko chorowitości i niedołężności w wieku starczym, pozostając zręcznymi i bardziej niezależnymi od innych.

3. Ma właściwości oczyszczające

Herbata wspomaga naturalne procesy obronne ciała, chroniące przed infekcjami i innymi problemami zdrowotnymi. Co więcej, pomaga ona w ograniczeniu ilości tłuszczu, który wchłaniany jest do organizmu wraz z pożywieniem.

4. Chroni wątrobę

Kofeina (tę zawartą w herbacie często nazywa się teiną) pobudza metabolizm i wspiera spalanie tkanki tłuszczowej. A to otyłość, poza nadużywaniem alkoholu – jest najczęstszą przyczyną stłuszczenia wątroby, które jeśli nie prowadzi się odpowiedniej diety – prowadzi do dalszego jej uszkodzenia i marskości.

cups-355788_1920

5. Pobudza działanie pęcherza moczowego, co przyśpiesza wydalanie toksyn z organizmu.

6. Pomaga w łagodzeniu świądu

Chłodnego naparu używa się do przemycia przy zapaleniu spojówek oraz powiek.

7. Jest bogata w witaminy C, E, B, sole mineralne i garbniki.

Zielona herbata jest bezpieczna dla większości osób dorosłych, picie więcej niż 5 filiżanek dziennie może prowadzić do efektów ubocznych spowodowanych przez kofeinę, takich jak bóle głowy, nerwowość oraz zaburzenia snu.

Zieloną herbatę powinniśmy pić 2-3 razy dziennie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *