Czym jest RTP w automatach?

RTP w kasynie online jest odszyfrowywany jako Return to Player. Tłumaczenie brzmi jak „powrót do gracza”. RTP to wartość procentowa, która teoretycznie sugeruje, ile pieniędzy możesz odzyskać po zakończeniu sesji gry. Przyjmuje się, że średni wskaźnik wynosi 95%. 91% uważa się za niskie, 98% i więcej za wysokie. Im wyższa wartość RTP, tym częstsze i większe wygrane, choć odpowiada za to inny wskaźnik, np. zmienność. Zmienność to stosunek częstotliwości i ilości wygranych.

Wiedza o tym, czym jest RTP, jest bardzo przydatna, ponieważ w ten sposób możesz „zakręcić” tylko te sloty, które są wyposażone w najwyższe zwroty.

Automaty z niskim i wysokim RTP:

  • Niski zwrot. Automaty do gry o niskiej wartości zwrotu dla gracza rzadko przynoszą wypłaty, a ich kwoty raczej nie wywołają efektu „wow!”.
  • Wysoki zwrot. To w takich grach ustalane są rekordy mnożenia. W grze z dużym RTP nie będzie trudno „wnieść” x10 000, a nawet więcej.

Automaty o średnim poziomie zwrotu znajdują się między pierwszym a drugim z powyższej listy. Są to gry, w których otrzymasz średnie wypłaty ze średnim współczynnikiem dropu.

Pomimo tego, że RTP jest wskaźnikiem teoretycznym, nie powinieneś stawiać na te gry, których zwrot jest niższy niż 95%, jeśli Twoim celem jest maksymalne zwiększenie puli. Jednak zawsze są wyjątki, ponieważ sloty działają na generatorze liczb losowych, którego nie da się przewidzieć.

RTP nie będzie miało znaczenia, jeśli slot jest nielicencjonowany. Przed rozpoczęciem gry upewnij się o tym. Najlepiej wybrać automat, który lubisz nie tylko przez RTP, ale także według innych kryteriów: bonusy, projekt, fabuła, interfejs. Możesz zapoznać się z RTP w tabeli wypłat, w instrukcji lub na oficjalnej stronie dostawcy.

Czy RTP może się zmienić?

Niektórzy dostawcy umożliwiają graczom zmianę RTP, co w niektórych przypadkach może być wygodne. Niektóre studia umożliwiają operatorom gier wybór zwrotu kasyn online na Ukrainie w hrywnach, więc ta sama gra w różnych klubach może mieć różne wartości RTP. Ponadto deweloper zastrzega sobie prawo do aktualizacji swojego oprogramowania, w tym zmiany procentu zwrotu, podwyższenia lub obniżenia.

Mimo to z reguły RTP w automatach do gier jest stale na tym samym lub w przybliżeniu takim samym poziomie. Rzadko producenci dokonują poważnych zmian. Z reguły aktualizacje są dokonywane w grach, które wykazują zbyt duże wypłaty, które zakłócają gospodarkę dostawcy. Nawet jeśli RTP zostanie zmieniony, będziesz mógł dowiedzieć się o tym bezpośrednio w grze, otwierając pomoc lub tabelę wypłat.

Jak RTP wpływa na bonusy w automatach?

Wartość zwrotu niektórych gier bezpośrednio wpływa na bonusy. Oznacza to, że im wyższy RTP w automatach online, tym częstsze i większe wygrane z gier bonusowych, jednak nie działa to ze wszystkimi automatami do gry. W niektórych grach zwrot z bonusu jest wyższy niż zwrot z gry głównej. Szczegółowe informacje znajdziesz w zasadach gry. Należy również wziąć pod uwagę, że dla różnych krajów można ustawić różną stopę zwrotu dla gracza.

 

Są gry, w których prawdopodobieństwo spadku premii nie zależy od RTP, ale od innych czynników. Na przykład, oto kwoty zakładów, jak w grze Absolootly Mad: Mega Moolah od Microgaming. Również bonus w grze Hotline od NetEnt zależy od wysokości zakładu, chociaż tam mechanika jest nieco inna, ponieważ można aktywować od 1 do 3 rzędów, a jednocześnie ilość rotacji zmniejszy się lub zwiększać. Więcej rzędów – więcej szans na aktywację bonusu.

Największą przewagę dają automaty do gier, które mają RTP na poziomie 98% i wyższym. Będzie to plus, jeśli potrafisz określić zmienność. Aby to zrobić, możesz skorzystać z oficjalnej strony dewelopera, ale nie wszystkie firmy wskazują na zmienność. Wysoka zmienność oznacza rzadkie, ale duże wypłaty. Niska zmienność – częste niskie wygrane. Średnia zmienność – średnie wypłaty ze średnią częstotliwością rezygnacji. Zmienność jest odpowiednikiem ryzyka. Jednak RTP jest bardziej znaczącym wskaźnikiem. Jeśli zwrot jest na wysokim poziomie, zmienność może być dowolna.

Jeśli lubisz otrzymywać bonusy, powinieneś zrozumieć, jak to działa w tej lub innej grze. W ten sposób możesz z grubsza zrozumieć, jak często mogą wypadać bonusy. Aby szybko zapoznać się z grami, które mają wysoki RTP i częste bonusy, możesz po prostu skorzystać z sortowania gier kasynowych „Według popularności”. Z reguły najpopularniejsze automaty są bardzo poszukiwane właśnie ze względu na wysokie zyski.