Czy warto jeść przed snem?

Godzina 22.00. Oglądasz telewizje, czytasz książkę, spędzasz czas ze znajomymi i nagle dopada cię niesamowite uczucie głodu. W twoje głowie pojawia się dylemat – ulec mu czy może powstrzymać się przed zjedzeniem talerza pełnego kanapek? Mam nadzieję, że ten tekst pomoże ci podjąć decyzję w takich kryzysowych sytuacjach.

Noc to okres, w którym nasz organizm odpoczywa i zbiera siły na kolejny dzień. Jeśli zarzucimy go ogromną ilością pokarmu, zamiast regenerować się, będzie trawił przez całą noc. W efekcie obudzimy się zmęczeni – gdy nasz organizm powinien być gotowy na przetrwanie kolejnego ciężkiego dnia, będzie chciał odpoczywać po wytężonej nocnej pracy. Dlatego zdecydowanie nie polecam objadania się tuż przed snem.

CO JEŚĆ PRZED SNEM?

Zdarzają się jednak sytuacje, w których nie jesteśmy w stanie poradzić sobie z wieczornym uczuciem głodu. W takich sytuacjach, zamiast iść spać z pustym żołądkiem, lepiej przekąsić coś niewielkiego. Wieczorny posiłek powinien mieć jednak odpowiednią ilość kalorii – około 200 kcal. Mogą być to płatki owsiane z owocami lub kromka pełnoziarnistego pieczywa. Lepiej nie jedz wieczorem tłustych potraw, sosów pomidorowych czy owoców cytrusowych. Mogą wywołać zgagę lub niestrawność i zdecydowanie obniżyć jakość snu.

KIEDY OSTATNI POSIŁEK?

Ostatni posiłek dnia najlepiej zjeść do godziny 18.00. Oczywiście każdy z nas prowadzi inny tryb życia i może zdarzyć się, że nie znajdzie czasu by w ciągu dnia zjeść coś pożywnego. W takich sytuacjach nie ma co znosić uciążliwe burczenie w brzuchu i ugotować sobie coś pożywnego i jednocześnie lekkiego. Pod żadnym pozorem nie mogą być to fast foody, ani inne śmieciowe, tłuste jedzenie. Wtedy nadwaga murowana!

W kwestii jedzenia przed snem, tak jak i w innych sprawach, warto zachować zdrowy rozsądek. Jeśli nasze późnowieczorne posiłki będą zdrowe i mało kaloryczne, nie ma powodów, abyśmy ich sobie odmawiali.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *