Aloes – sekret zdrowia i piękna

Aloes to ozdobna roślina z rodzaju sukulentów liściastych o niesamowitych właściwościach. Zaliczana jest również do „superfoods”. Występuje na terenach Afryki i Madagaskaru, liczy nawet ponad 300 gatunków, najbardziej bogate we właściwości lecznicze są aloes drzewiasty i zwyczajny. Pozyskuje się z nich głównie miąższ, który w ponad 95% składa się z wody.

Na zdrowie

Aloes już od czasów starożytnych słynie jako lek wspomagający gojenie się trudnych ran (np. oparzeniowych, odmrożeniowych, odleżyn itp.) zawiera bowiem właściwości antybakteryjne i łagodzące. Stanowi skarbnicę substancji odżywczych takich jak: wapń, cynk, magnez, żelazo, aminokwasy, witaminy A, B1, B6, B12 itd. Aloes wpływa także pozytywnie m.in. na krążenie krwi, pracę wątroby, pomaga w walce z alergiami i regulacją poziomu cukru we krwi. Ponadto, dzięki wysokiej zawartości polisacharydów, poprawia pracę układu odpornościowego.

Wspomaga odchudzanie

Zawiera właściwości wspomagające działanie układu pokarmowego, poprawia pracę jelit, ułatwia procesy trawienne, leczenie zaparć i zespołu jelita drażliwego. Dodatkowo oczyszcza organizm i pomaga w utrzymaniu równowagi kwasowo-zasadowej. Może zatem przyczynić się do redukcji wagi podczas odchudzania oraz wchłaniania substancji odżywczych w zdrowej diecie. Aloes znany jest również z właściwości silnie przeczyszczających, zawiera aloinę, z tego względu należy być ostrożnym w jego stosowaniu. W szczególności nie zaleca się jego przyjmowania kobietom w ciąży.

Sekret pięknej skóry

Ta niezwykła roślina powszechnie stosowana jest też w produktach kosmetycznych: maseczkach do twarzy, szamponach, żelach, kremach itp. Ma działanie nawilżające i oczyszczające. Sprawdzi się w walce z niedoskonałościami takimi jak trądzik, przebarwienia, blizny czy zmarszczki, ale także poważniejszymi m.in. łuszczycą i łupieżem skóry głowy.

Aloes można bardzo łatwo samodzielnie wyhodować, jest rośliną doniczkową, nie wymaga dużej pielęgnacji. Świeży aloes lub gotowy sok można nabyć w aptece lub sklepach zielarskich, ze zdrową żywnością itp.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *