Wpływ chromu na odchudzanie

Badania nad chromem w latach 50. XX wieku wykazały, że jest on ważnym pierwiastkiem śladowym, niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Chrom przyśpiesza spalanie tłuszczu, hamuje apetyt, wpływa na regulacje cukru we krwi, a także na produkcje insuliny we krwi.

Dzienne zapotrzebowanie na chrom dla dorosłych i młodzieży wynosi ok. 100 ug; u dzieci do 3 roku życia: 10-80 ug; od 4 do 6 r. ż. 30-120 ug; od 7 do 10 r.ż. 50-200 ug. Jeśli każdego dnia spożywamy zdrowe jedzenie, to nie powinniśmy się martwić o niedobory chromu w naszym organizmie. Chrom w połączeniu z dietą i aktywnością fizyczną pomaga zrzucić zbędne kilogramy.

1. Rola chromu w procesie odchudzania

Dzięki działaniu regulującemu poziom cukru we krwi, chrom zmniejsza apetyt. Chrom zmniejsza także ryzyko napadów silnego głodu na słodycze oraz przyspiesza spalanie tłuszczów.

2. Niedobór chromu

Niedostateczne ilości chromu mogą wywoływać objawy takie jak: bóle głowy, drażliwość, lęki, zmęczenie, wzrost poziomu cukru we krwi, drętwienie i mrowienie palców u rąk oraz nóg, zaburzenia koordynacji ruchowej, wzrost poziomu cholesterolu.

3. Źródła chromu

Chrom znajdziesz w produktach takich jak: drożdże piwne, wątróbka, drób, przetwory zbożowe, suszone śliwki, orzechy, jabłka.
tabela

 

4. Przeciwwskazania

Kobiety w ciąży, karmiące, osoby z cukrzycą oraz osoby z zaburzeniami psychicznymi powinny zażywanie chromu skonsultować z lekarzem.

5. Skutki uboczne

Zbyt duże spożycie może spowodować: wahanie nastroju, bóle głowy, bezsenność. Przekraczanie spożycia tego pierwiastka (około 1000 mcg) przez dłuższy czas może doprowadzić do uszkodzenia struktury DNA.

Innym sposobem dostarczania chromu do organizmu jest zakup chromu w tabletkach. Włączenie chromu na stałe do suplementacji niesie za sobą korzyści w postaci ograniczenia uczucia „wilczego głodu”, a regulacja poziomu glukozy we krwi pomaga w walce z nadwagą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *