Oczyść organizm z surową dietą

Czujesz się przeciążała, nie potrafisz zrzucić zbędnych kilogramów? Może czas na rewolucyjny krok, jakim jest przejście na surową dietę? Pokochały ją miliony ludzi na całym świecie, ciągle otwierają się nowe restauracje, które pragną dostarczać swoim klientom nieprzetworzoną, świeżą żywność. W tym szaleństwie musi być metoda.

Witarianizm, czyli surowe życie

Witarianizm polega na spożywaniu świeżej, surowej żywności, podawanej bez wcześniejszego przetworzenia. Produktów tych się nie zamraża, ani nie gotuje, smaży czy piecze w wysokiej temperaturze. Witarianie wierzą, że temperatura zabija składniki odżywcze warzyw. Nie obierają, a jedynie myją oni owoce i warzywa, to właśnie skórka zawiera wiele cennych składników. Z wymienionych produktów tworzą musy, soki, szejki lub susz. Możliwa jest obróbka termiczna żywności, ale jedynie w temperaturze do 40-45°C. Temperatura ta zapobiega niszczeniu witamin, mikroelementów i cennych enzymów. To co można jeść na surowo, powinno się spożywać w takiej właśnie formie. Produkty, w które zaopatrują się witarianie muszą pochodzić z upraw ekologicznych, najlepiej od zaprzyjaźnionych rolników.

Z czym to się je ?

Dieta raw opiera się na produktach roślinnych – jak weganizm, zdarzają się jednak odłamy, które dopuszczają jedzenie mięsa, owoców morza, jaj i ryb. Witarianie prócz warzyw i owoców jedzą także orzechy, nasiona, kiełki i ziarna. Produkty te dodają życiowej energii, gwarantują naturalny powrót „do korzeni”, kiedy ludzie byli zdrowsi i nie cierpieli na choroby cywilizacyjne.

Fanaberia czy samo zdrowie?

Nie jest wielkim odkryciem twierdzenie, że żywność dostępna w sklepach pełna jest chemii i pestycydów, a przetwarzanie pokarmów może pozbawiać ich składników odżywczych.  Organizm odkłada pozbawione wartości składniki, które wraz z nasyconymi tłuszczami i cholesterolem trafiają do układu krwionośnego. Zniszczeniu ulegają enzymy, które występują naturalnie w żywności. Według witarian mają one pomagać trawić jedzenie oraz wchłaniać zdrowe substancje. Występują przez to groźne niedobory, organizm starzeje się w zbyt szybkim tempie, a masa ciała rośnie. Podczas obróbki termicznej wydziela się również akrylamid, który może być szkodliwy dla człowieka.

Zbawienne skutki witarianizmu:

  • oczyszczenie organizmu
  • utrata zbędnych kilogramów
  • lekkość ciała
  • odporność
  • lepsza kondycja fizyczna
  • organizm staje się bardziej odporny i sprawniej funkcjonuje
  • jedzenie nie jest toksyczne, a pełne wartościowych składników
  • skóra młodnieje
  • lepsze samopoczucie
  • sprawne myślenie

Minusy witarianizmu

Tak radykalna dieta jest początkowo dla organizmu dość dużym wysiłkiem. Występować mogą okresowe bóle głowy, nudności, które po jakimś czasie powinny jednak ustąpić. Na witarianizm powinno przechodzić się stopniowo, z dużą dozą ostrożności, aby organizm mógł się przystosować do życia bez cukrów, tłuszczów i innych substancji. Dobrym pomysłem na początek jest przejście na raw till 4, które oznacza tyle, że do godziny 16.00 jemy na surowo, później zaś możemy spożyć coś ciepłego. Stopniowo odchodźmy od przetwarzanych produktów.

Rzadko dietetycy polecają dietę surową. Nieumiejętnie prowadzona może być bardzo szkodliwa dla organizmu i zwyczajnie go wyniszczyć. Warto więc przeczytać na ten temat wiele książek, porozmawiać z osobami, które już ją praktykują i zastanowić się, czy jest ona na pewno dla nas.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *