Jak przyspieszyć metabolizm?

 

Tempo przemian metabolicznych zależy od wielu czynników. Przemiana materii w głównej mierze zależy od genów, więc nie możemy jej ani drastycznie przyśpieszyć, ani zwolnić. Proces przemiany materii wolniej przebiega u kobiet. Najszybszą przemianę materii obserwuje się u małych dzieci i w okresie dojrzewania.  W wieku dorosłym metabolizm powoli zwalnia, dlatego jedząc tyle co kiedyś tyjemy. Proces jest całkowicie prawidłowy i nie oznacza żadnych zaburzeń, to wynik spowolnienia wszystkich funkcji organizmu na skutek fizjologicznego procesu starzenia. Im mniej estrogenów w organizmie, tym wolniej zachodzą procesy przemiany materii i mniejsze staje się zapotrzebowanie na energię.

Szacuje się, że ok. 90 proc. zaburzeń przemiany materii wynika ze złego stylu życia, a tylko 10 proc. jest skutkiem choroby, np. niedoczynności lub nadczynności tarczycy. Jeśli chcemy usprawnić procesy trawienne w naszym organizmie możemy spróbować kilku naturalnych, a zarazem zdrowych sposobów.

1. Ocet jabłkowy

Dzięki zawartości wielu składników mineralnych i pektyny korzystnie wpływa na nasze trawienie. Przyspiesza je, pobudzając sekrecję soku żołądkowego i żółci. Ocet jabłkowy w naturalny sposób poprawia trawienie. Wystarczy wypić łyżkę octu ze szklanką wody 15 min przed posiłkiem aby pobudzić wydzielania soków trawiennych.

2. Kawa

Kawy chyba nikomu nie trzeba polecać 😉 Badania dowodzą. że u osób, które piją kawę metabolizm jest aż o 16 procent szybszy niż u tych, którym brakuje kofeiny.

kawa

3. Zielona herbata

Podobnie jak z kawą, sprawa metabolizmu wygląda z zieloną herbatą. Picie 3-4 filiżanek zielonej herbaty pozwala spalić o 50 kalorii więcej każdego dnia.

4. Mocno doprawione potrawy

Zdziwieni? Stosowanie przypraw, także tych bardziej egzotycznych, może poprawić nasze trawienie. Ostro doprawione potrawy potrafią przyśpieszyć przemianę materii nawet o 23%.

5. Zimne napoje

Organizm aby podwyższyć temperaturę ciała musi się napracować, czyli spalić kalorie. Pomogą mu w tym zimne napoje.

Pamiętajcie, że wyżej przedstawione produkty przyśpieszają przemianę materii, ale nie sprawią, że schudnięcie kilka kilo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *