Bieganie – dlaczego warto?

Od dłuższego czasu na ulicach możemy zauważyć coraz więcej biegających osób. Kiedyś mało popularne maratony, dzisiaj są najczęściej wybieraną formą rywalizacji, a listy startowe liczą nawet po kilkadziesiąt tysięcy uczestników.

Dlaczego bieganie zyskało tak wielu zwolenników? Istnieje wiele powodów dla których warto zdecydować się na tę formę aktywności:

  1. Koszty – bieganie nic nie kosztuje. Każdy z nas ma w swojej szafie dres i buty. Biegać można wszędzie, w parku, w lesie, na osiedlu, gdzie za wejście się nie płaci. Jedynym większym wydatkiem będą specjalne buty do biegania, ale to i tak koszt mniejszy, niż karnet na siłownię lub basen.

  1. Zdrowie – nikogo nie trzeba przekonywać, że sport to zdrowie. Kiedy biegamy poprawia się nie tylko nasza kondycja, ale wzmacniamy również naszą odporność, układ oddechowy, stawy.

  1. Świetny sposób na relaks – biegając mamy chwilę tylko dla siebie, możemy odpocząć od problemów, poukładać w głowie kłębiące się myśli. Wiele osób twierdzi, że właśnie podczas biegania wpadło na rozwiązanie swoich problemów.

  1. Szczupła sylwetka – podczas tej aktywności tracimy najwięcej kalorii oraz angażujemy do pracy większość mięśni. Bieganie to świetny sposób na smukłą sylwetkę i idealną wagę.

  1. Endorfiny – czyli hormony szczęścia. Wytwarzają się podczas aktywności fizycznej i sprawiają, że czujemy się tak dobrze, jak nigdy dotąd.

  1. Satysfakcja – każdy pokonany kilometr sprawi, że będziemy czuć ogromną dumę ze swoich dokonań. A kiedy zdecydujemy się na udział w biegu i zdobędziemy medal, radość i uznanie w oczach najbliższych sprawi, że nasza pewność siebie zdecydowanie się zwiększy.

To tylko część zalet, które wiążą się z aktywnością, jaką jest bieganie. Jeśli wydaje ci się, że to trudny i wymagający sport, nie rezygnuj. Nie musisz pierwszego dnia pokonać dystansu maratońskiego. Zacznij od krótkich marszobiegów kilka razy w tygodniu, a kiedy poczujesz, że jesteś gotowy zwiększaj dystans. Namów do wspólnego biegania brata, siostrę, koleżankę, kolegę. Razem zawsze raźniej, a lekka rywalizacja, która będzie wam towarzyszyć na pewno będzie bardzo motywująca.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *